Nevíte, co na terasu? WPC terasy vs. Dřevěné terasy

Z čeho postavit venkovní terasu? Zvolit wpc terasu nebo dřevěnou terasu?

Pokud přemýšlíte nad materiálem na venkovní terasu, určitě u vás vyvstane otázka, jestli si pořídit terasu dřevěnou nebo terasu z wpc. Který materiál na venkovní terasu je vhodnější? Připravili jsme pro vás srovnání předností i nedostatků obou druhů venkovních teras.

V čem dřevěné terasy předčí wpc terasy?

Přírodní vzhled dřeva

Dřevěné terasy mají jedinečný přírodní vzhled dřeva, který wpc terasy, i přes velké snahy výrobců, nedokáží zatím věrně napodobit. Na trhu (a i v naší nabídce) jsou sice již wpc terasy, které se svým vzhledem, ať již barevným dekorem nebo strukturou let, snaží dřevo co nejvíce napodobit, ale stále je viditelné, že nejde o přírodní dřevo.

Dřevěné terasy jsou příjemné na dotek

Dřevěné terasy jsou příjemně teplé na dotek i v době intenzivního slunečního svitu. Wpc terasy se bohužel na silném slunci více rozehřívají a může se stát, že se po nich v době nejsilnějšího slunce ani nedá přejít bosou nohou. Teplotní rozdíl mezi povrchem z dřevěných a z wpc prken může být dokonce i 25ºC.

Tvarová stálost terasových prken

Zatímco dřevěná terasová prkna se v závislosti na použité dřevině mohou objemově měnit do šířky, ale na délku zůstávají stále stejná, wpc prkna se při změně teplot a vlhkosti prodlužují nebo zkracují, ale do šířky zůstávají stejná. Toto je nutné vzít v úvahu při stavbě venkovní terasy, protože zatímco dřevěnou terasu můžete postavit jen s minimálním milimetrovým odstupem od zdi, u wpc terasy je nutné nechat rozestup alespoň 1 cm. Stejný rozestup je nutné nechat i v případě napojování prken na délku. U dřevěných prken můžete tedy prkna na délku v podstatě narazit na sebe, zatímco u wpc teras je musíte ponechat i mezi navazujícími prkny alespoň 8 – 10 mm mezeru pro změnu délky.

V čem jsou dřevěné terasy i wpc terasy srovnatelné?

V případě dřevěných teras z exotických dřevin je odolnost proti mechanickému poškození srovnatelná s odolností wpc teras. Pochopitelně pokud zvolíte některou z nejtvrdších exotických dřevin, jako je např. Ipe, bude vaše dřevěná terasa odolnější než běžná wpc terasa. Ale pokud byste zvolili naopak některou měkčí dřevinu, bude pravděpodobně méně odolná proti vzniku rýh a podobnému mechanickému poškození než wpc terasa.

Odolnost dřevěných teras negativním vlivům prostředí závisí na použité dřevině. V případě exotických dřevin a tepelně upraveného dřeva je odolnost proti povětrnostním vlivům, hnilobě, plísním a dřevokaznému hmyzu srovnatelná s odolností wpc teras. Terasy z měkčích dřevin jsou méně odolné než terasy z wpc.

Provětrávané podlahy na terasu

Ať si pořídíte dřevěnou terasu nebo wpc terasu, v obou případech se jedná o provětrávané venkovní terasy.

Dlouhá životnost venkovních teras

Životnost wpc teras se udává na cca 25 let. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně mladý materiál, ještě se ukáže, zda tento předpoklad bude splněn.

Životnost dřevěných teras je naproti tomu již ověřená a známá a je silně závislá na zvolené dřevině, ze kterých jsou terasová prkna vyrobena. Zatímco dřevěné terasy z měkčích evropských dřevin zpravidla vydrží 5 – 8 let, dřevěné terasy z exotického dřeva mohou mít životnost až 30 – 50 let.

V čem wpc terasy předčí dřevěné terasy?

Stálobarevnost wpc teras

Zatímco přirozenou vlastností dřeva je postupná ztráta původní přirozené barvy vlivem povětrnostních vlivů, deště a UV záření, wpc terasy obsahují mimo jiné složky, které materiál proti ztrátě barvy chrání. Kvalitní wpc terasy jsou stálobarevné a zachovají si svou barevnost po celou dobu své životnosti.

Snadná údržba wpc teras vs. pravidelné ošetřování dřevěných teras

Vzhledem k tomu, že jsou wpc terasy odolné proti povětrnostním vlivům, plísním, dřevokazným houbám i hmyzu a zároveň jsou stálobarevné, odpadá u nich nutnost pravidelného ošetřování ochrannými impregnačními nátěry. Nutnost pravidelného, zpravidla každoročního, natírání dřeva se tak stává hlavní nevýhodou dřevěných teras.

Nutno ale dodat, že dřevěné terasy z exotického dřeva nebo dřevěné terasy z tepelně upraveného dřeva, jsou také odolné proti biologickým atakům a pro zachování životnosti je není nutno impregnačními nátěry ošetřovat. Pokud se však rozhodnete pro variantu bez natírání, musíte počítat s tím, že dřevo postupně ztratí svou původní barvu a získá tzv. stříbrnou patinu.

V některých případech je vhodné i wpc terasy penetrovat. Běžné wpc terasy mají totiž nasákavý povrch a snadno se na nich proto tvoří mapy od vody a hůře se omývají skvrny od potravin a dalšího znečištění. Jsou však už i wpc terasy s nenasákavým povrchem, do kterých se tekutiny nevsáknou a které se velmi snadno omývají a udržují. Nehrozí u nich vznik vodních map ani skvrn.

Povrch dřevěných teras nemusí být vždy dokonale hladký

Některé dřeviny se mohou kroutit, jiné pouštět třísky nebo v nich najdete otvory po škůdcích. Pokud si pořídíte dřevěnou terasu ze sukaté dřeviny, může dřevo v těchto místem vlivem seschnutí popraskat a mohou se vytvořit ostré hrany, které nejsou příjemné pro bosé nohy. Povrch dřevěných teras proto nemusí být vždy dokonale hladký. Na výběr vhodného materiálu pro dřevěnou terasu je proto extrémně důležité zvolit správnou, kvalitní i odolnou dřevinu.

WPC terasy využívají recyklovaný materiál a šetří pralesy

Při výrobě wpc prken je využit 100% recyklovaný plast (zpravidla HDPE) a dřevitá moučka. Pro dřevěné terasy je zpravidla nutné skácet další stromy, i když i zde silný tlak na udržitelné hospodářství způsobuje, že se některé dřeviny pěstují na plantážích nebo se smí kácet za přísně omezených podmínek, aby se zamezilo dalšímu ničení pralesů. Dřeviny z trvale udržitelného hospodářství najdete pod označením FSC.

Dřevěná terasa Softline