Způsoby montáže dřevěných teras

V pokračování naší série článků o dřevěných terasách se tentokrát zaměříme na otázku:

Montáž dřevěné terasy 

Jak stabilita dřeva předurčuje způsob montáže dřevěných teras?

 

Rozměrová stabilita dřeviny - její míra sesychání a bobtnání, tedy jak dřevo reaguje na změnu atmosferické vlhkosti – hraje významnou roli zejména v otázce postupu montáže terasových prken. Pokud bychom totiž zvolili méně stabilní dřevinu a uchytili ji pomocí tzv. skrytého spoje, došlo by po čase v důsledku změny rozměru prkna k jeho uvolnění a rozpadu terasy.

 

Jaký typ montáže tedy zvolit?

 

Klasická montáž vrutem skrz terasové prkno do podkladního roštu

Nejběžnějším typem montáže terasových prken je klasické přichycení prkna k podkladnímu roštu „přišroubováním“ shora.

Tento typ montáže je nutný u všech evropských dřevin (tepelně neupravených), sibiřského modřínu a u některých méně stabilních (avšak tvrdých) exotických dřevin, protože je nejbezpečnější. 

Hlavičky vrutu přitahují pochůzí prkna k podkladnímu roštu. Na výsledné terase jsou pak vidět hlavičky vrutů a povrch terasy je navrtáním narušen. Mohou se objevovat i třísky a i estetický dojem z plochy je pravidelnými řadami hlaviček vrutů narušen.

Dřevěná terasa s klasickým uchycením shora skrz prkno 

 

Skryté uchycení prken pomocí spojek (klipů) a bočních drážek v prkně

Elegantnějším řešením, kdy nedocházím k narušení povrchu prken a nevznikají třísky kolem vrutů na povrchu prken - je skrytý spoj.

Nejrozšířenějším typem skrytého spoje je montáž pomocí klipů vkládaných do drážky v boku terasového prkna.

Pro instalaci pomocí skrytého spoje jsou dodávány terasová prkna pouze ve dřevinách, které jsou dostatečně stabilní tak, aby nedocházelo k uvolnění prken při větším seschnutí dřeva.

Pro skrytý spoj se proto používají nejčastěji stabilní dřeviny jako je Ipe, Merbau a Teak

Možné je i použití tepelně upraveného evropského dřeva - tímto ošetřením totiž dřevo získá právě větší stabilitu. Proto jsou dodávána i terasová prkna Thermowood z borovice s boční drážkou pro skryté uchycení klipem. Zklidněné dřevo nevytváří na klip takový tlak, jako tvrdá exotická dřeva. Jeho odolnost vůči mechanickému opotřebení však zůstává stejná (viz článek Jaké dřevo na terasu?)

Vzhledem tomu, že IPE neboli brazilský ořech, je velmi tvrdá dřevina a může v prknech vzniknout napětí způsobené rychlým vystřídáním deště a prudkého slunečního svitu, doporučuje se pro skrytý spoj používat užší prkna (šířka 100 mm).

Skrytý spoj pomocí klipu v boční drážce prknaNávod montáže pomocí klipu HardWoodclip

  

Skryté uchycení pod prkny – systém Softline® a Technideck® od firmy Vetedy (Lucembursko)

Inovací v systémech instalace, respektive uchycení dřevěných terasových prken je unikátní řešení od společnosti Vetedy.

Systém uchycení Softline® a na něj navazující systém Technideck® přinášejí spoj zcela skrytý pod terasovými prkny a je doslova neviditelný. U systému Softline jsou klipy z kompozitního materiálu našroubovány na podkladní rošt a skryty před zraky pod prkny. Zároveň izolují terasové prkno od podkladního hranolu a zvyšují tím jeho životnost. Odpadá riziko uvolnění prkna hrozící u instalace pomocí klasických bočních spojek.
Systém Technideck jde ještě dál, jelikož klipy jsou již předem instalovány v hliníkových kolejnicích a stačí tedy na ně prkna jen nasadit.

Instalace pomocí systémů Softline® a Technideck® je rychlá, přesná a čistá.

Terasová prkna pro systémy zcela neviditelného uchycení Softline® a Technideck® se nabízejí v těch nejkvalitnějších materiálech jako jsou Teak, Merbau, Ipe, Padouk, Termojasan a Bambus C-TECH. 

Mají dokonale hladký broušený povrch vhodný i pro bosou nohu dítěte.

Dřevěná terasa systému uchycení SoftlineNávod montáže terasových prken pomocí systému uchycení Softline

S dřevěnými terasami máme mnohaleté zkušenosti. Rádi Vám proto s otázkou montáže dřevěných terasových prken poradíme.

Stačí napsat na info@fasadyaterasy.cz nebo nám zavolat na +420 775 555 981.

 

Rektifikační terče podepřou dřevěnou terasu

NÁŠ TIP:

Rektifikační terče BUZON usnadní vybudování terasy.

Nemusíte mít dokonale vyrovnaný povrch.

Terče BUZON vyrovnají i větší výškové rozdíly v podkladu, uchytí pokladní hranol a pomohou terasu vhodně naspádovat, aby byl zajištěn odtok dešťové vody.

Rektifikační terče BUZON jsou výškově nastavitelné až do výšky 1 metru a umožňují kompenzaci či nastavení sklonu až 10%.

Montáž dřevěné terasy Klasická montáž terasy skrz prkno Klasická montáž terasy skrz prkno 2 Klasická montáž terasy skrz prkno 3 Montáž dřevěné terasy IPE systému Softline na rektifikační terče BUZON