Thermowood - tepelně upravené dřevo
Thermowood, termowood, termodřevo – pod těmito názvy se skrývá tepelně upravené dřevo evropských dřevin (nejčastěji borovice, smrku, jasanu i topolu), které se stále v hojnější míře využívá v exteriéru pro dřevěné fasády i pro dřevěné terasy.
Thermowood pro své skvělé vlastnosti a dostupnost nachází široké uplatnění také v interiéru – zejména jako obložení vnitřních stěn saun, na výrobu saunového nábytku a vybavení, nebo u vnitřních bazénů.
Co je Thermowood?
Během procesu tepelné úpravy dřeva ThermoWood dochází k úpravě dřeva pouze pomocí tepla a vodní páry při teplotách v rozmezí 160 – 215 °C, a to bez působení jakýchkoliv chemických prostředků. Proces je tedy šetrný k životnímu prostředí a i výsledný výrobek je zcela ekologický.
Tepelné zpracování dřeva zlepšuje trvanlivost dřeva a i jeho fyzikální a mechanické vlastnosti.
Přednosti materiálu Thermowood:
- výrazně snížená míra absorpce vlhkosti
- výborná rozměrová a tvarová stálost
- neobsahuje pryskyřice
- neobsahuje živiny, a proto odolává veškerým dřevokazným škůdcům a houbám
- vysoká odolnost vůči hnilobě (2. třída biologické odolnosti)
- lepší tepelně izolační vlastnosti dřeva
- lze použít i bez ošetření povrchu
- dlouhá životnost v exteriéru (minimálně 30 let)
Vzhled dřeva Thermowood
Tepelnou úpravou získává dřevo atraktivní tmavě hnědý karamelový odstín, a to v celém svém průřezu. Bez ošetření však, stejně jako dřevo přírodní, získává působením UV záření a povětrnostních podmínek šedou patinu a může drobně na povrchu praskat. Tomuto přirozenému procesu lze zabránit ošetřením plochy vhodným přípravkem.
Srovnání dřeva Thermowood s exotickými dřevinami
Jak již bylo uvedeno, tepelné zpracování dřeva výrazně vylepšuje biologickou odolnost evropského dřeva, zejména proti povětrnostním vlivům a škůdcům. Velmi pozitivní dopad má i na jeho objemovou stabilitu. Tyto vylepšené užitné vlastnosti prodlužující životnost dřeva staví Thermowood na úroveň tropických dřevin.
Tepelná úprava však nezvyšuje hustotu dřeva a nevylepšuje jeho tvrdost, a proto je termodřevo měkčí, křehčí a lehčí než dřevo exotické, které má přirozeně vyšší hustotu a tvrdost než evropské dřeviny.
Z tohoto důvodu je Thermowood vhodný především na dřevěné obložení, kde je kladen důraz zejména na stabilitu a dlouhou životnost spíše než na tvrdost a odolnost proti mechanickému poškození.
Thermowood dřeviny
Největší oblibě se zatím stále těší borovice thermowood – ať již thermoborovice severská, žlutá thermoborovice nebo finská thermoborovice. Méně známé, ale na dřevěné fasádní obklady skvělé, jsou dřeviny thermotopol, thermojasan či tepelně upravený smrk.
Dřevěné terasy Thermowood z finské borovice jsou oblíbené zejména pro svou dlouhou životnost (až 30 let) a výhodnější cenu v porovnání s dřevěnými terasami z exotického dřeva. Mají však v porovnání s exotickými dřevinami menší odolnost proti mechanickému poškození (např. zahradním nábytkem apod.).