Dřevěná fasáda Techniclic® – ukázková realizace montáže provětrávané fasády krok za krokem

Dřevěné obložení fasád je velmi oblíbeným designovým i funkčním vylepšením fasád rodinných domů.
Jednou z častých variant realizace dřevěného obložení je pouze částečné obložení fasády dřevem, nejčastěji se jedná o obložení podkroví nebo prostoru mezi okny.
Dojde tak k optickému rozbití jednotvárné plochy a oživení celého vzhledu fasády.

Na jedné z realizací dřevěné fasády se skrytým uchycením Techniclic® Vám nyní představíme, jak proces obložení dřevěné fasády probíhá, a to pěkně krok za krokem.

Dřevěná fasáda Techniclic - ukázka hotové provětrávané fasády

U této realizace byly fasádní profily instalovány vodorovně. Systém Techniclic umožňuje však instalaci také svisle. Zákazník má tedy na výběr z obou směrů montáže.

1) Příprava před instalací dřevěného obložení

V místě obložení je třeba nachystat pod zateplení konzole pro uchycení podkladního roštu (např. konzola Hilti FOX VI - rozměr dle tloušťky zateplení). Následně firma, která realizuje zateplení fasády domu, doplní zateplení a perlinku i v této části fasády. Z konzolí po instalaci zateplení zůstanou viditelné pouze jejich konce.

Ideálně by příprava pro montáž dřevěného obkladu měla vypadat takto:

Instalace dřevěné fasády Techniclic - fáze přípravy (konzole a zateplení)

Nyní již můžeme přijít my :-) a instalovat dřevěný fasádní obklad. 

Ptáte se nás: Máme již celou fasádu zateplenou a dodatečně bychom rádi doplnili dřevěné obložení na části fasády. Je to možné?
Ano, i pokud máte již celou fasádu zateplenou a uvažujete o dodatečném doplnění podobného částečného obložení, je to možné realizovat. Je však nutné vyříznout v zateplení otvory pro uchycení nosných konzol, tyto konzole přichytit a následně musí firma, která realizovala zateplení domu, opět v těchto místech zateplení a perlinku doplnit, aby se docílilo celoplošné izolace budovy. Poté se již může přikročit k montáži dřevěného obložení, jako v této ukázkové realizaci.

2) Příprava podkladního roštu

Na konzole nejprve uchytíme podkladní hranoly z odolného dřeva, v tomto případě se jedná o hranoly z termoborovice o rozměru 26 x 68 mm. Ty budou sloužit jako podkladní konstrukce pro celou fasádu. 

Instalace dřevěné fasády Techniclic - uchycení podkladního roštu z hranolů z termoborovice

3) Zakrytí izolační fólií

Přidáme černou izolační difúzní fólii určenou pro obklad s otevřenými spárami (používáme fasádní fólie Delta), která chrání izolaci před deštěm, zavátým sněhem a dalšími škodlivými faktory v exteriéru. Zároveň však umožňuje fasádě dýchat a zachovává její větrání.

Ukázka montáže dřevěné fasády krok za krokem - zakrytí difúzní fólií

4) Instalace úchytného systému Techniclic® - držáků klipů, klipů a mezerníků

Nyní se v místě podkladních hranolů nainstalují držáky klipů Techniclic®, do nichž se nasunou klipy Techniclic® a nasadí zvolené mezerníky.

Velikost klipů Techniclic® je závislá na zvolené šíři fasádního profilu. Podle vybrané dřeviny jsou proto v nabídce 3 rozměry klipů - 60 mm, 100 mm a 140 mm. V našem případě se jednalo o klipy pro fasádní profily o šíři 60 mm a 100 mm, které jsme vhodně střídali. 

Mezerníky Techniclic® vymezují jednotnou a přesnou spáru mezi prkny. Opět je na výběr několik typů, od základního 5.5mm, přes 10mm, 20mm až po 30mm. Větší mezerníky dodávají fasádě odlehčenější dojem a zlepšují její provětrávání.

V případě naší ukázkové realizace padla volba na mezerníky o tloušťce 10 mm. 

A) Instalace držáků klipů Techniclic®

Montáž dřevěné provětrávané fasády - instalace držáků klipů Techniclic

B) Vložení klipů Techniclic® a mezerníků

Vložení klipů a mezerníků Techniclic při montáži dřevěné fasády

5) Nasazení dřevěného obkladu na klipy 

Dalším krokem je již samotné nasazení dřevěných fasádních profilů Techniclic® na připravenou konstrukci. Dřevěná prkna Techniclic mají na spodní straně předem vyfrézovanou drážku, díky které se přesně a pevně nasadí na připravené výstupky klipů.

V našem případě jsme zvolili fasádní obklad z tepelně upravené dřeviny Ayous a to v kombinaci dvou šíří prken - 60 mm a 100 mm. Kombinací prken se docílí zajímavějšího a živějšího vzhledu.

nasazení dřevěné profilu na klip Techniclic

Montáž dřevěné fasády - přichycení prken na systém Techniclic

6) Dokončení dřevěné fasády a možné ošetření ochranným nátěrem

Takto dokončíme celé obložení, které na závěr můžeme pro zachování barevnosti ošetřit ochranným nátěrem (např. lazurou Wigodecor). V případě neošetření dřevo postupně ztratí svou původní barvu a získá šedou patinu. Všechny dřevěné fasády Techniclic® jsou však vyrobeny ze dřevin, které jsou odolné proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu i bez nátěru. Jde tedy čistě o estetickou funkci.

Dokončená dřevěná fasáda se skrytým uchycením Techniclic horizontální instalace

 

Zaujala Vás tato realizace a rádi byste se dozvěděli o našich fasádách víc?  Kompletní nabídku dřevěných provětrávaných fasád i fasád Techniclic se skrytým uchycením najdete zde.

Částečné obložení fasády domu dřevěnými profily Připravený zateplený dům s konzolemi pro montáž dřevěného obložení Podkladní hranoly z termoborovice Zakrytí fasády difúzní fólií Instalace držáků klipů Techniclic a vsunutí klipů a mezerníků Dřevěné profily se díky drážce snadno nasadí na klipy Techniclic Na fasádě se mohou kombinovat různé šíře prken Dřevěná fasáda Techniclic nepotřebuje ochranný nátěr