Dřevěné terasy a možnosti jejich ošetřování

Přestože jsou dřevěné terasy z exotických dřevin a tepelně upraveného dřeva velmi odolné proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu, pokud si přejeme zachovat přirozenou barevnost a krásu dřevěné terasy, je ošetřování ochranným nátěrem nutností.

Přípravků pro ošetřování dřevěných teras je na trhu v dnešní době široká nabídka. Jsou to různé oleje na terasy, lazury na dřevo i barvy na dřevo. Podle složení a vlastností ochrání dřevěnou terasu na různě dlouhou dobu.

Olej na terasy

Jedním z nejoblíbenějších olejů na dřevěné terasy je Olej na dřevo Ciranova Woodprotector. Je vyroben na přírodním základě a je určen výhradně na dřevěné terasy z tvrdého tropického dřeva. Jeho mírnou nevýhodou je četnost obnovování nátěru. U Woodprotectoru se doporučuje dřevěnou terasu z tropického dřeva natírat 1 – 2krát ročně.

Další možností od stejného výrobce je přípravek Ciranova Ecoprotector, z pryskyřice na vodní bázi, který je vhodný jak pro dřevěné terasy z exotického dřeva, tak pro terasy z tvrdých evropských či pryskyřičnatých dřevin. Ecoprotector nevytváří film a neloupe se. Je vhodný jak pro terasy ze dřeva, které ochrání na 1 rok, tak pro fasády ze dřeva, u nichž stačí opakovat nátěr i až po 4 letech. K výběru je 8 barevných odstínů.

Olejové lazury na dřevěné terasy

Velmi univerzálním nátěrem na dřevo je Venkovní olej na dřevo Complex, který je vhodný pro ošetření venkovního dřeva – tedy nejen dřevěných teras, ale také dřevěného nábytku, plotů a dalších dřevěných výrobků v exteriéru – a to jak z evropských, tak i z exotických dřevin. Tento olej na dřevo patří mezi středněvrstvé lazury a je nabízen v 11 barevných variantách.

Velice oblíbeným nátěrem na dřevo je Tenkovrstvá lazura Wigodecor, vyrobená na bázi rostlinných olejů a alkydové pryskyřice. Tvoří ochranný film, ale nezakrývá strukturu dřeva. Dřevěnou terasu zbarví a ochrání až na 3 roky. Na výběr je z 11 barevných odstínů.

Barva s UV ochranou

Owatrol Aquatherm je penetráční a přilnavý finální nátěr pyšnící se UV ochranou. Je vhodný pro všechny druhy dřeva, měkké evropské i tvrdé tropické dřevo. Na výběr jsou 3 odstíny.

Přípravky pro očištění a oživení venkovního dřeva

Pokud se na venkovním dřevu objevily zelené řasy nebo jeho přirozená barva vybledla, existují i přípravky na očištění dřeva a oživení jeho barvy. Těmi jsou například Ciranova Odstraňovač šedého zbarvení dřeva a Owatrol NET-TROL® Odstraňovač šedi a čistič povrchů.

Nátěr dřevěné terasy