Dřevěné terasy a možnosti jejich ošetřování

Přestože jsou dřevěné terasy z exotických dřevin velmi odolné proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu, pokud si přejeme zachovat přirozenou barevnost a krásu dřevěné terasy, je ošetřování ochranným nátěrem nutností.

Přípravků pro ošetřování dřevěných teras je na trhu v dnešní době široká nabídka. Jsou to různé oleje na terasy, lazury na dřevo i barvy na dřevo. Podle složení a vlastností ochrání dřevěnou terasu na různě dlouhou dobu.

Olej na terasy

Jedním z nejoblíbenějších olejů na dřevěné terasy je Olej na dřevo Ciranova Woodprotector. Je vyroben na přírodním základě a je určen výhradně na dřevěné terasy z exotického dřeva. Jeho mírnou nevýhodou je četnost obnovování nátěru. U Woodprotectoru se doporučuje dřevěnou terasu natírat   1 – 2krát ročně.

Další možností od stejného výrobce je přípravek Ciranova Ecoprotector, z pryskyřice na vodní bázi, který je vhodný jak pro dřevěné terasy z exotického dřeva, tak pro terasy z tvrdých evropských či pryskyřičnatých dřevin. Ecoprotector nevytváří film a neloupe se. Je vhodný jak pro dřevěné terasy, které ochrání na 1 rok, tak pro dřevěné fasády, u nichž stačí opakovat nátěr i až po 4 letech. K výběru je 8 barevných odstínů.

Olejové lazury na dřevěné terasy

Velmi univerzálním nátěrem na dřevo je Venkovní olej na dřevo Complex, který je vhodný pro ošetření venkovního dřeva – tedy nejen dřevěných teras, ale také dřevěného nábytku, plotů a dalších dřevěných výrobků v exteriéru – a to jak z evropských, tak i z exotických dřevin. Tento olej na dřevo patří mezi středněvrstvé lazury a je nabízen v 11 barevných variantách.

Velice oblíbeným nátěrem na dřevo je Tenkovrstvá lazura Wigodecor, vyrobená na bázi rostlinných olejů a alkydové pryskyřice. Tvoří ochranný film, ale nezakrývá strukturu dřeva. Dřevěnou terasu zbarví a ochrání až na 3 roky. Na výběr je z 11ti barevných odstínů.

Nano barva na dřevo

Zcela moderní technologii zastupuje systém Ciranova UVP Color. Systém se skládá z nano barvy na dřevo s nanopigmenty a ochranou proti UV záření a vrchního oleje na terasy s tužidlem. Je vhodná jak pro dřevěné terasy, tak pro dřevěné fasády. Dřevěné fasády ochrání dokonce na 5-8 let, dřevěné terasy jsou chráněny po kratší dobu. U UVP Color systému je výběr z 8 barevných variant a druhu povrchů Trendy a Classic.

Přípravky pro očištění a oživení venkovního dřeva

Pokud se na venkovním dřevu objevily zelené řasy nebo jeho přirozená barva vybledla, existují i přípravky na očištění dřeva a oživení jeho barvy. Těmi jsou například výroby Ciranova - Odstraňovač zelených řas a Odstraňovač šedého zbarvení dřeva.

Nátěr dřevěné terasy