Jaké dřevo na terasu?

Mnoho zákazníků je nejistá při výběru dřeviny použité na stavbu terasy. Žádají o radu, zajímají je výhody a nevýhody jednotlivých druhů, chtějí slyšet doporučení a zkušenosti z praxe.

 

Druhy dřeva používané na dřevěné terasy

Terasová prkna ze sibiřského modřínuNa trhu je totiž velmi široká nabídka dřevěných terasových prken – od dřevěných prken vyrobených z evropských dřevin, jako jsou smrk, borovice, modřín a další, přes tepelně upravená evropská dřeva (tzv. thermowood) – borovice, smrk, jasan a další. Více než 15 let se na trhu nabízejí a používají terasová prkna z tvrdého tropického dřeva.

Jak se mezi touto nabídkou zorientovat a vybrat si pro sebe to nejlepší dřevo na terasu?

Mezi jednotlivými výše uvedenými dřevinami je velký rozdíl v mechanické odolnosti, životnosti a pochopitelně také v ceně.

Proto by si každý, kdo plánuje vybudování dřevěné terasy, měl rozmyslet, co od nové terasy očekává – zejména z pohledu životnosti terasy, vzhledu (viditelné či skryté uchycení), nároků na údržbu a kolik je do plánované terasy ochoten investovat.

 

Proč terasy z tropického dřeva vydrží déle?

Životnost dřevěných teras je silně závislá na hustotě použité dřeviny. Zjednodušeně se dá říci, že čím vyšší hustotu dřevo má, tím je méně nasákavé a více odolné proti povětrnostním vlivům.

Dřevo s vyšší hustotou je tvrdší a tedy i odolnější vůči mechanickému poškození (manipulace nábytku na terase, obsluha grilu apod.).

Odolnost evropských dřevin

V tomto parametru nejvíce propadají evropské dřeviny – i ty tepelně upravené. Jejich hustota dosahuje max. 450 kg/m3, zatímco hustota sibiřského modřínu se pohybuje okolo 650 – 690 kg/m3.

Tepelně upravené dřeviny jsou sice stabilnější, než jejich původní přírodní varianta a mírně odolnější proti povětrnostním vlivům, stále se však jedná o stejně měkké dřevo jako před tepelnou úpravou a tedy i se stejnou, tedy nižší mechanickou odolností.

Odolnost tropických dřevin

Tropické dřeviny rostou ve velmi náročných podmínkách - vysoká vlhkost prostředí, neustálé útoky plísní a škůdců. Aby se ubránily, musely přizpůsobit svou strukturu - nejčastěji právě vyšší hustotou dřeva, někdy vyšším obsahem speciálních obranných látek.

Nejměkčí z tropických dřevin, které se na terasy využívají, je teak (hustota cca 690 kg/m3). Teak však obsahuje vysoké procento přírodních olejnatých silic, které dřevo přirozeně chrání proti vlhkostí. Navíc se jedná o jednu z nejstabilnějších tropických dřevin. Proto je týkové dřevo tak ceněné.

Dřevěná terasa z teaku

Další tropické dřeviny nabízené na českém trhu jsou bangkirai, massaranduba, merbau, garapa, cumaru, ipe, faveira, iroko, itauba a další. Tyto dřeviny mají hustotu ještě vyšší. Ty nejtvrdší tropické dřeviny (ipe, massaranduba) dosahují hustoty přes 1100 kg/m3, tj. zhruba dvojnásobku hustoty dubu, který je u nás považován za tvrdou dřevinu.

Jednotlivé tropické dřeviny se od sebe odlišují barvou, tvrdostí i stabilitou. Některé z těchto dřevin, jako je bangkirai nebo massaranduba, mívají tendenci se kroutit. Proto je i mezi tropickými dřevinami dobré dát na radu odborníka a vybrat správnou dřevinu, která zaručí vaši dlouhodobou spokojenost.

 

Porovnání životnosti terasy a ceny terasových prken

Materiál Životnost Cena
Borovice max. 5 - 8 let 450 – 500 Kč/m2
Modřín max. 8 - 12 let 500  650 Kč/m2
Tropické dřeviny 30 – 50 let 1100 – 2300 Kč/m2

Tropické dřevo je tedy sice na první pohled nejdražší, tato cena však plně odpovídá jeho jedinečným vlastnostem, odolnosti a životnosti.
V horizontu 30ti a více let se investice do terasy z exotického dřeva nejen vrátí, ale i ušetříte.

 

V pokračování tohoto článku, které pro vás připravujeme, se budeme zabývat stabilitou dřevin a jejím vlivu na systém montáže terasových prken.

Nenašli jste v tomto článku informace, které jste hledali? Zavolejte nám na tel. č. 775 555 981 a my Vám rádi poradíme.

Přejít na stránku Produkty - Dřevěné terasy z tropického dřeva teak, merbau, ipe, padouk.